Projekt łazienki – sztuka kompromisu i dobrego planowania

Aranżacja łazienki to niełatwe zadanie. Mnogość dostępnych materiałów i produktów – może przyprawić o zawrót głowy. Jeszcze kilkanaście lat temu główny nacisk kładziono na praktyczność wybranych rozwiązań. Wybór prysznica zamiast wanny był wówczas podyktowany brakiem miejsca, a  nie własnymi upodobaniami.

Dzisiejsze oczekiwania klientów co do wymarzonej łazienki – obejmują nie tylko kwestie wygody w korzystaniu z niej i ulubionego koloru na ścianach. Chcemy, by strefa domowego SPA była nie tylko komfortowa, ale również urządzona nowocześnie i w tzw. dobrym stylu. Czyli – żeby było po prostu ładnie.

OD CZEGO ROZPOCZĄĆ ?

Wygląd łazienki i rozmieszczenie jej poszczególnych elementów – warto zaplanować wcześniej – już na etapie budowy domu.

Na ogół w domach jednorodzinnych – łazienka ma większy metraż, a to pozwala na większą swobodę w jej urządzeniu; przykładowo – na zastosowanie wanny i osobno – kabiny prysznicowej – standardowej lub tzw. ścianki typu walk in. Nie zaskakuje też – czasem spotykany w dużych łazienkach – widok wolno stojącej wanny, bidetu obok muszli sedesowej czy dwóch umywalek.

Mieszkańcy bloków muszą dostosować swoje wizualizacje projektowe – do już istniejących przyłączy instalacji sanitarnych oraz wielkości pomieszczenia.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE ARMATURY ?

Dobór armatury i właściwe rozmieszczenie sprzętów jest bardzo istotne – z dwóch względów. 

  • Po pierwsze – warunkuje wygodę w korzystaniu z niej. Dlatego też, wybierając armaturę sanitarną – ważne jest właściwe wymierzenie pomieszczenia – z zasadą konieczności zachowania odpowiedniej wolnej przestrzeni wokół poszczególnych elementów. Warto zrobić takie pomiary kilkukrotnie przed zakupem wanny czy kabiny – unikniemy w ten sposób sytuacji, kiedy coś, co właśnie zakupiliśmy – nie mieści się w zaplanowanym miejscu.
  • Po drugie – łazienka jest pomieszczeniem remontowanym raz na kilka czy kilkanaście lat. Wymiana wanny na prysznic i odwrotnie – wymaga właściwie całej pracy na nowo. Ewentualne późniejsze przeróbki w pomieszczeniu – są bardzo czasochłonne oraz wymagają dużych nakładów finansowych.

CZY WIESZ, ŻE:

Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów sanitarnych w łazience, trzeba pamiętać o zachowaniu tzw. wolnej przestrzeni

Przykładowo, wolna przestrzeń przed brodzikiem powinna mieć wymiary min. 80 x 90 cm. W przypadku wanny – 100 x 70 cm – przy dłuższym boku wanny. Niezależnie od tego, jaki model miski ustępowej wybierzemy, musimy zostawić min. 20 cm odległości boku muszli – od ścian, umywalki, czy kabiny prysznicowej i przestrzeń o wymiarach 80 x 60 cm – z przodu miski wc. 

Mały metraż niejako warunkuje konieczność wyboru kabiny prysznicowej. Ci, którzy nie wyobrażają sobie łazienki bez wanny – mogą rozważyć ofertę armatury sanitarnej dedykowanej do małych łazienek. Producenci  armatury wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują małe wanny do łazienek w bloku.  Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie w każdej mniejszej łazience sprawdzi się wanna tego typu – nawet jeżeli wygospodarujemy na nią miejsce. W takim przypadku warto rozważyć zastosowanie prysznica. Zyskamy wówczas nie tylko więcej miejsca, ale także większą wygodę w czasie kąpieli. Zastosowanie odpływu liniowego w kabinie lub płaskiego brodzika – nie tylko optycznie powiększy wnętrze – ale jest sporym ułatwieniem – zwłaszcza dla osób mających problem z poruszaniem się.

 

Menu